APPLE I SAMSUNG POZWANI ZA PRZEKROCZENIE NORM PROMIENIOWANIA SMARTFONÓW 0
APPLE I SAMSUNG POZWANI ZA PRZEKROCZENIE NORM PROMIENIOWANIA SMARTFONÓW

Apple i Samsung – ci dwaj giganci na rynku producentów smartfonów zostali pozwani w sprawie o narażenie konsumentów na zbyt wysokie promieniowanie o częstotliwości radiowej. Przyjrzymy się tej sprawie bliżej. Pozew zbiorowy Kancelaria prawnicza FeganScott w imieniu swoich klientów złożyła w 2019 roku w amerykańskim sądzie rejonowym dla dystryktu północnej Kalifornii pozew zbiorowy przeciwko Apple i Samsung Electronics.

Po niezależnych testach z akredytowanego laboratorium Federalnej Komisji Komunikacji (FCC) ustalono, że poziomy promieniowania częstotliwości radiowej (RF) popularnych smartfonów Apple i Samsung znacznie przekroczyły federalne limity dopuszczalnego promieniowania, gdy urządzenia są używane przez konsumentów.

Cała sprawa rozpoczęła się już w sierpniu 2018 r., kiedy „Chicago Tribune” jeden z pięciu największych dzienników w Stanach Zjednoczonych, wszczął własne dochodzenie w sprawie promieniowania o częstotliwości radiowej popularnych smartfonów.

Już wtedy stwierdzono, że niektóre modele iPhone'a przekraczają dopuszczalne poziomy. Beth Fegan, partner zarządzający FeganScott i adwokat reprezentujący skonsolidowany pozew, uznał, że producenci smartfonów muszą wziąć odpowiedzialność za wprowadzanie konsumentów w błąd.

Testy w laboratorium

W celu sprawdzenia poziomów promieniowania popularnych smartfonów, dziennik skorzystał z pomocy akredytowanego przez FCC laboratorium.

Testowane telefony obejmowały cztery modele Apple iPhone, trzy modele Samsung Galaxy, trzy telefony Moto od Motoroli i Vivo od BLU. Wszystkie telefony zostały zakupione przez „Chicago Tribune” jako nowe w sklepach, w Internecie lub za pośrednictwem jednego z operatorów komórkowych.

 

Samsung Apple.jpg

 

W sierpniu 2018 r. przetestowano pierwszy telefon: Apple iPhone 7, a w październiku przetestowano 11 telefonów: dwa kolejne iPhone 7s, iPhone X, iPhone 8, iPhone 8 Plus, Galaxy S9, Galaxy S8, Galaxy J3, Moto e5 Play, Moto g6 Play i Vivo 5 Mini.

Każdy telefon został umieszczony pod naczyniem zawierającym specjalnie opracowaną ciecz, która symulowała właściwości elektryczne ludzkiej tkanki.

Następnie użyto symulatora stacji bazowej do nawiązania połączenia z telefonem i dostosowania ustawienia stacji bazowej, aby powielić żądaną konfigurację, powodując, że telefon będzie działał z pełną mocą.

Na każdym smartfonie przeprowadzono dwa testy. W pierwszej turze testów urządzenia umieszczono w tej samej odległości od zewnętrznej części naczynia, którą wykorzystali producenci podczas testowania telefonu (wahała się od 5 do 15 milimetrów).

W drugiej turze smartfony zostały umieszczone 2 milimetry od naczynia, dzięki czemu ta mniejsza odległość miała odzwierciedlać telefon noszony w kieszeni spodni lub kurtki.

Smartfony przekraczają normy promieniowania Wyniki laboratoryjnych testów były jednoznaczne – badanie wykazało, że testowane smartofny od Apple i Samsunga, przekroczyły limity emisji fal radiowych, które FCC uważa za bezpieczne.

I tak na przykład przetestowano iPhone'a 8 w odległościach od zera do 10 milimetrów od „ciała”. Podczas testowania na dwóch milimetrach iPhone 8 osiągnął poziomy promieniowania ponad dwa razy wyższe niż federalne limity ekspozycji.

Przy bezpośrednim kontakcie, przy „zerowym milimetrze” poziom promieniowania iPhone 8 był pięć razy większy niż federalny limit ekspozycji. W przypadku Galaxy S8 poziomy promieniowania w odległości 2 mm od „ciała” przekroczyły limit FCC o 500 proc.!

Problem dotyczy również marketingu stosowanego przez Apple i Samsunga, którzy reklamują, że ich telefony mogą być noszone i używane przez długi czas blisko ciała.

Prawnicy w pozwie wnieśli także o nakazanie oskarżonym pokrycia kosztów badań medycznych i wypłaty odszkodowań dla swoich klientów. Ci, którzy zgłosili się do kancelarii FeganScott, czują się pokrzywdzeni i oszukani, ponieważ ich zdrowie było zagrożone.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl